Disclosure: when you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission.

Street Fight from Scratch / Close Defense Dragon System

English
5.0
5.0/5
(1 reviews)
10 students
Created by

9.2

CourseMarks Score®

9.9

Freshness

9.6

Feedback

7.5

Content

Platform: Udemy
Video: 1h 31m
Language: English
Next start: On Demand

Table of contents

Description

EN:
It is a self-protection system on the street. It is an extremely effective close defense system formed by a mixture of
” Kravmaga,Aikido,Muaythai,Aikijutsu ” techniques.
It has been prepared in the form of study that you can easily study and learn by yourself at home or at your workplace.
You can easily practice these mixing techniques in front of a mirror.Always do warm-up exercises before starting technical work. This will give you flexibility.

It will enable you to be flexible and fit in your daily life, not only for the techniques in our course. Repeat each technique a lot. Repeat these techniques until you become a reflex. This course is beginner level. We are planning to open a new course covering intermediate level techniques later.

TR:
Sokakta kendini koruma sistemidir. Kravmaga,Aikido,Muaythai,Aikijutsu tekniklerinin karışımıyla oluşturulmuş son derece etkili bir yakın savunma sistemidir.
Evde veya iş yerinizde kendi başınıza kolayca çalışıp öğrenebileceğiniz çalışma şeklinde hazırlanmıştır.
Bu karıştırma tekniklerini ayna karşısında rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Teknik çalışmaya başlamadan önce mutlaka ısınma egzersizleri yapın. Bu size esneklik sağlayacaktır.

Sadece kursumuzdaki teknikler için değil, günlük yaşamınızda da esnek ve zinde olmanızı sağlayacaktır. Her tekniği çokça tekrarlayın. Bir refleks haline gelene kadar bu teknikleri tekrarlayın. Bu kurs başlangıç ​​seviyesidir. Daha sonra orta seviye teknikleri içeren yeni bir kurs açmayı planlıyoruz.

You will learn

✓ Self-esteem will increase /Özğüven Artıcak
✓ No One Can Hurt You / Kimse Size Zarar Veremiyecek
✓ Reflexes Will Develop A Lot / Refleksler Çok Gelişecek
✓ You will receive a certificate at the end of the course / Kurs Sonunda Sertifika Alıcaksınız
✓ Effective defense on the street / Sokakta etkin savunma

Requirements

• Nothing is necessary. Just you
• Just wanting is enough

This course is for

• 6 yaş -70 yaş arası herkes yapabilir
• Kendinizi Korumak Artık Çok Kolay Olacak Sizin için
Aikido trainer and mixed martial arts / Yakın Savunma Kursu
EN : English language For many years, I have worked on defense sports. My first karate, later Muaythai, then Kravmaga and Aikido specialization, that is, my 6.Dan level senior Official Trainer. I am a member of the Turkish Republic Ministry of Youth and Sports Wushu Federation Aikido Branch Trainer Education Board. I am the General Secretary of the Turkish Aikido Organization. I am the 4th Level Trainer in the Ninbudo Aikijutsu Fed.
I teach Aikido and Close Defense Lessons to Children, Youth and Adults as Private and Group lessons in my own halls (dojos). I have given Aikido lessons in various private colleges and universities in Turkey. I am currently active in two existing dojos.
I gave necessary training to women and police in special groups.
I am always on the side of peace and love. Because Aikido techniques are very hard and effective, I would like not to use them unless necessary.

TR:Turkish language
Uzun yıllarda beri  Savunma sporları üzerine çalıştım. İlk karate sonradan Muaythai sonra Kravmaga ve Aikido Uzerine uzmanlık yani 6.Dan ve 3.kademe kıdemli Resmi Antrenörüm. T.C.Gençlik ve Spor Bakanlığı Wushu Federasyonu Aikido Branşı Antrenör Egitim Kurulu Üyesiyim.Türkiye Aikido Organizasyonu Genel Sekreteriyim.NinbudoAikijutsu Fed.da 4.Kademe Antrenörüm.
Kendi Salonlarımda ( Dojolarda) Çocuklara ,Gençlere ve Yetişkinlere Aikido ve Yakın Savunma Derslerini Özel ve Grup dersi olarak veriyorum.Türkiyedeki çeşitli özel kollej ve Üniversitelerinde Aikido dersleri verdim.Bu eğitmenliğimi şu an mevcut iki dojomda faaliyet halindeyim.
Bayanlara ve Polislere özel gruplar halinde gerekli eğitimler verdim.
Her zaman barıştan ve sevğiden yanayım. Çünkü Aikido teknikleri çok sert ve etili olduğu için gerekmedikçe kullanılmaması taraftarıyım.
Platform: Udemy
Video: 1h 31m
Language: English
Next start: On Demand

Students are also interested in